zpět na seznam alb

VÁNOCE STARÝCH KOVBOJŮ 1991

seznam textů na stránce

hudba / text  - Mirek Hoffmann

 

Vánoce, vánoce                               zpěv: M.Hoffmann

ref: - Vánoce, vánoce slaví celý svět. Vánoce, vánoce vracej se nám zpět.

Starý rok se chýlí, vítr v krbu kvílí, slunce brzo zapadá. Při koledách dětí do krajiny sletí z nebe snová nálada. Čím to je kdekdo se ptá, do uší vítr šeptá:

ref: - Vánoce, vánoce slaví celý svět. Vánoce, vánoce vracej se nám zpět.

Pod větývkou jmelí, dárky už se dělí, den je plný zázraků. Dům jehličím voní, stádo zlatých koní stoupá zpátky do mraků. Čím to je kdekdo se ptá, do uší vítr šeptá:

ref: - Vánoce, vánoce slaví celý svět. Vánoce, vánoce vracej se nám zpět.

Vánoce, vánoce slaví celý svět. Vánoce, vánoce vracej se nám zpět.


1 - Vánoce, vánoce

2 - Je čas vánoční

3 - Ďáblův dárek

4 - Bílej sníh

5 - Když sněží

6 - Píšu krátký psaní

7 - Druhý zákon

8 - Vánoční vlak

9 - Pastor z Little Fort

10 - Hádej, kdo já jsem

11 - Toužila´s mít bourák

12 - Začněte snít

13 - Osudem Tvým byl Back and White

14 - Muldou do Klondike

hudba: S. Silverstein text  - Mirek Hoffmann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zpět na seznam alb

Je čas vánoční                                  zpěv: M.Hoffmann

ref.: Měkkej sníh povětřím se honí, na saních rolničky už zvoní, všude smích stejně jako loni, je čas vánoční

Měkkej sníh tlumí dusot koní, na věžích všude bijí zvony, v kuchyních cukroví už voní, je čas vánoční.

Sváteční už bije zvon od rána všude vládne shon, náš dům je malej Babylon, je přeci Štědrej den.

Valí se oblak z kuchyně, pálí se tam krocan na víně, dárky na mě padaj ze skříně, je tady Štědrej den.

ref.: Měkkej sníh povětřím se honí, na saních rolničky už zvoní, všude smích stejně jako loni, je čas vánoční.

Steče i slza po líci, když táta si chystá palici na kapra, kterej mlčící čeká na Štědrej den.

Kapr oči poulí ve vaně, tak ho táta bere do dlaně, pak  do řeky ho hodí ze stráně, je přeci Štědrej den.

ref.: Měkkej sníh tlumí dusot koní, na věžích všude bijí zvony, v kuchyních cukroví už voní, je čas vánoční.

Začne to slavnostní večeří, nikdo svým očím nevěří, Ježíšek juká do dveří, je tady Štědrej den.

V křesle už klimbá babička, únava sedla jí na víčka, sní  o tom, jak byla maličká, tenkrát na Štědrej den.

Sní o svém dětství na venku, kdy šila si malou halenku na svojí první panenku, tenkrát na Štědrej den

ref.: - Bílej sníh povětřím se honí, na saních rolničky už zvoní, všude smích stejně jako loni, je čas vánoční.


hudba / text  - Mirek Hoffmann

 

Ďáblův dárek                                          zpěv: M.Krbec

Když Vánoce s vůní stromků, připomněly hlasy zvonků nový kvádro na sebe jsem vzal. V kapse s hrstí zlatých zlomků, obešel pár chudých domků a všem dětem po valounku dal.

Pak jsem koupil náruč květů, zastavil se v kabaretu za holkou co mívá chlapů víc. Dám ji kytku, dám jí zlato když se zeptá a co za to diví se, že nechci vůbec nic.

ref.: Já raděj rozdával než bral, to už mě učil táta ještě než na vlastních jsem stál. Teď bloudím po ulici sám, kapsu i duši prázdnou mám a v hlavě otázku, co dál?

Zamířil jsem do hospody, dát si whisky s trochou sody a kámošům hezký svátky přát. Když tu vešel do taverny, chlap se zvyky pána herny a chtěl pokra mermomocí hrát.

Byla to hra s jedním kazem, vypadly mu esa na zem, když jsem se mu otřel o kabát. Chtěl mi vrazit jednu pěstí, já ho vyvlík na náměstí, dal jsme mu dvě rány akorát.

ref.: Já raděj rozdával než bral, když ňákej cizí chlápek falešně se mnou pokra hrál. Teď bloudím po ulici sám, kapsu i flašku prázdnou mám a v hlavě otázku, co dál?

Žaludek mi žízní reptá, do ucha mně ďábel šeptá: zkus taky jednou brát! Nevím co to do mě vjelo, moje neposlušný tělo míří rovnou do poštovních vrat.

Udělal jsem celou kasu a že jsem měl fůru času ze stolu jsem ještě drobný shráb. Z dálky se teď ďábel chechtá, bouchačka mne v zádech lechtá na potvoru na mě šerif káp.

ref.: A nade mnou se ďábel smál, byl to můj první dárek co mě kdo na Vánoce dal. Už mně ho vážou úhledně, na šíji když teď na bedně, stojím a čekám - a co dál?


hudba: M.Phillips text  - Mirek Hoffmann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zpět na seznam alb

Bílej sníh                                            zpěv: M.Hoffmann

ref.: Bílej sníh - ten a vítr, bílej sníh - ten a vítr /: ten mýho tátu každej den připomíná :/

Když vítr se zmítá a buší do oken a sníh kolem lítá, mě všechno táhne ven, tam do hor směrem severním, kde ledová je pláň, kde tátu s jeho spřežením teď kreje bílá stráň.

Tam místo stromů k nebi ční pahejly kamení, tam stovky mil nekonečný a žádný stavení, jen vítr šlehá do očí, do tváří pálí mráz a jinovatka v obočí a kolem z ledu hráz.

Jen stín kopců v dáli a vítr, co pálí ten mýho tátu každej den připomíná.

ref.: Bílej sníh - ten a vítr, bílej sníh - ten a vítr /: ten mýho tátu každej den připomíná :/

Pět psů, jedny sáně a před ním dvěstě mil, tak do tý bílý pláně můj táta vyrazil, jen pár vyjetejch kolejí zbylo tenkrát po saních i zbytky jeho šlépějí však brzo překryl sníh.

A od tý doby sedmkrát už přešel Štědrej den, ten večer chodím pozdě spát a k ránu mívám sen, že až se stromů sejde sníh a ledy začnou tát, pak jako tenkrát ve dveřích můj táta bude stát.

Jen stín kopců v dáli a vítr, co pálí /: ten mýho tátu každej den připomíná :/

Bílej sníh - ten a vítr, bílej sníh, ten a vítr..........

 


hudba: J.Warnock, S.Gibson           text  - Mirek Rob

 

Když sněží                                                zpěv: P.Král

Tak už se nám zas změnil čas, kdo by to byl řek a zase sněží a sněží dost. Nad Betlémem polnic hlas, začal nový věk u starých věží a taky v nás.

ref.: Teď do vlasů tvých a mých zase vítr vločky dých, když sněží.

Slunce zmizlo bůhví kam, snad odešlo k věčným tmám když sněží. A já tu stojím před tebou a nohy mě už nezebou, je to láskou - a tím sněhem. taky trochu vzpomínám, jak usmíval se zimním hrám můj táta - vedle mámy.

ref.: Teď do vlasů tvých a mých zase vítr vločky dých, když sněží.

A ve sněhu dnešních dnů, zbyly stopy dávných snů když sněží. Je dáno dětem do vínku, mít v očích tucet plamínků, když sněží. O Vánocích - když sněží.

 


hudba: Davis, Onorati, Simeone text  - Mirek Hoffmann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zpět na seznam alb

Píšu krátký psaní                               zpěv: M.Hoffmann

Déšť do oken buší - ra pa pam pam, každej z nás peklo tuší - ra pa pam pam, bubny už k bitvě velí - ra pa pam pam a pušky místo jmelí - ra pa pam apm, rarararararapam, ra pa pam pam. kdo z nás se domů vrátí - ra pa pam pam, ví Bůh sám.

Píšu přání krátký - ra pa pam pam, všem doma krásný Svátky - ra pa pam pam, na poplach srdce bije - ra pa pam pam, namísto koled zní jen - ra pa pam pam, ra pa pam pam, ra pa pam pam, kdo z nás se domů vrátí - ra pa pam pam, ví Bůh sám.

Déšť nám cestu kropí - ra pa pam pam, osud si šprýmy tropí - ra pa pam pam, kažedj z nás s kvérem v ruce - ra pa pam pam, myslí jen na Vánoce - ra pa pam pam,    ra pa pam pam, ra pa pam pam. Proč jsou jen jednou v roce - ra pa pam pam, ví Bůh sám.

Píšu krátký psaní - ra pa pam pam, odejde poštou ranní - ra pa pam pam, jestli se vrátím domů - ra pa pam pam, chci slyšet hlahol zvonů - ra pa pam pam, ra pa pam pam, ra pa pam pam. Co píšu, kam a komu - ra pap pam pam, ví Bůh sám.

Déšť do tváře buší - ra pa pam pam, každej z nás peklo tuší - ra pa pam pam, bubny už k bitvě velí - ra pa pam pam, můj příběh není celý - ra pa pam pam, ra pa pam pam, ra pa pam pam, ra pa pam pam........


hudba / text  - Mirek Hoffmann

 

Druhý zákon                                        zpěv: M.Hoffmann

rec.: - Poprvé jsem viděl toho neznámýho frajera na Štědrý den. Přijel doprostřed Silver Townu ze severu od Black Hills, z koně slezl přímo před bankou, ze sedlovýho pouzdra vytáh winchestrovku a vešel dovnitř. Za chvíli byl zpátky. Dva vaky napěchovaný dolarama přehodil koni přes hřbet, a než jsem si stačil uvědomit, u kterýho boku mám svýho Remingtona, zůstal po něm jen oblak zvířenýho prachu. V tý době bylo před bankou dvanáct chlapů. Jedenáct z nich dělalo, že nic nevidí, dvanáctej koukal vyjeveně: to jsem byl já.

vocal: - Ptám se chlápka co tu stojí, jestli se lupičů bojí, on si odplivne a řekne po chvíli: První zákon města říká co se Štědrýho dne týká, že se o vánocích v městě nestřílí. Proto o vánocích pane nikdo nenosí tu zbraně pak jen blázen by se proti mučce hnal a ten rošťák       v týhle bance co si odnes ty dva rance tvrdě na náš  první zákon spoléhal.

rec.: - Podruhé jsem viděl toho frajera na tom samým místě o hodinu později. Vjel znovu do Silver Townu krátce po tom, co se ze severního konce města ozvala divoká střelba. Sledoval jsem ho, jak se pohupuje na hřbetě vraníka, dokud nedojel před banku. Tentokrát nikam nespěchal. Byl přehozenej přes svýho černýho koně jako před tím ty ukradený vaky a prostřílenej byl jako řešeto.

vocal: - Ptám se chlápka, co tu stojí jestli tu platí zákon dvojí, on zas plivne a pak řekne po chvíli: První zákon města říká co se Štědrýho dne týká, že se o vánocích v městě nestřílí. Tenhle rošťák na koni, co teď rudý slzy roní, znal jen první půlku zrádný rovnice. Ale neznal zákon druhý, že Silver Town splácí dluhy, tam kde  končej jeho městský hranice.

 


hudba / text  - Mirek Hoffmann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zpět na seznam alb

Vánoční vlak                                          zpěv: M.Krbec

Až zacvakaj výhybky na vašem nádraží a uvidíte semafor jak líně upaží, výpravčí až s plácačkou do dáli upne zrak, pak se vřítí do stanice náš vánoční vlak.

ref.: - Vánoční vlak houká, kotel píská blues, že hned za uhlákem má dárkovej vůz, za komínem jmelí a v tendru cukroví a na uhláku voní uhlí čokoládový.

Telegraf už cinká zprávu: ty-ty-tá-ty-tát, tam u třetí koleje, že zůstane vlak stát, strojvůdce se vykloní jak mašinfírů král a každej z vás pak dostane co k Ježíšku si přál.

ref.: - Vánoční vlak houká, kotel píská blues, že hned za uhlákem má dárkovej vůz, za komínem jmelí a v tendru cukroví a na uhláku voní uhlí čokoládový.

Po koberci koleje, u gauče nádraží. Táta leze po čtyřech, vagóny poráží, vyměňuje výhybky i křižovatky kříž a já nesmím k svýmu dárku ani o krok blíž.

ref.: - Vánoční vlak houká, kotel píská blues, že hned za uhlákem má dárkovej vůz, za komínem jmelí a v tendru cukroví a na uhláku voní uhlí čokoládový.

 


hudba / text  - Mirek Hoffmann

 

Pastor z Little Fort                             zpěv: M.Hoffmann

 

Na toulkách v Mexiku měl toho na triku pastor Hill poměrně dost. V mexických věznicích po různých třenicích bejvával moc častej host. Nikdy však pastor Hill dlouho tam nepobyl prchal z těch vězeňských děr. V bance pak v El Pasu řekl si o kasu než nabral na sever směr.

Nebylo chudšího chlapa každej ho litoval jakmile potkat ho měl, v děravejch botách jak šlapal ulicí v Little Fort v kabátě s tisícem děr. Kostel měl na spadnutí v cimře jen slamník a pár židlí rozviklaných, na mši však nebylo k hnutí když kázal o tom, že krádež a loupež je hřích.

Hned na to v Mexiku u města Tepichu zastavil pastor Hill vlak. Před poštovním vagónem řek‘ jižním žargonem: „Navalte peněžní vak!“ Na brodu při El Creek přepad‘ Hill dostavník, co vezl vojákům žold. Z horkýho Mexika s lupem teď utíká na sever na Little Fort.

Po celém Little Fort ví se, že pastor měl bídu a napolo zbořenej dům, hrst bobů šetřil si v míse a na whisky neměl, tak pil jenom lacinej rum. Kostel měl na spadnutí v cimře jen slamník a pár židlí rozviklaných, na mši však nebylo k hnutí když kázal o tom, že krádež a loupež je hřích.

Napřesrok v Mexiku na pátém patníku. Pět mílí od Vera Cruz na Zlatým záboru kolama nahoru leží tam zvrhnutej vůz, vez v pytli kulatý chlapům na vejplaty dojel jen k úpatí hor z horkýho Mexika s vejplatou utíká pastor Hill na Little Fort.

Na každý vánoční svátky ztratil se pastor Hill na pár dní pryč z Little Fort a než se navrátil zpátky projel tu Santa Klaus na koni každičkej kout, roznášel desítky nůší a kdo byl ten dobroděj-dodneška málokdo ví málokdo v Little Fort tuší kdo dával všem dětem dárky tak pohádkový.


hudba / text  - Mirek Hoffmann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zpět na seznam alb

Hádej, kdo já jsem                               zpěv: M.Krbec

Je Štědrej den, můj kočár už se blíží oblohou já letím tam, kde sníh nabílil zem, je Štědrej den, tak vracím se   k vám cestou duhovou, tak tady hádej, hádej kdo já jsem.

rec.: - To bude asi Ježíšek. Už jsi někdy viděl Ježíška? Viděl. Mockrát. A jak vypadá? Má dlouhý zlatý vlasy, dlouhý bílý šaty a má v nebi obrovskej počítač.

Je Štědrej den, můj bílej vlak purpurou zavoní, až vjede  k nám nebeským tunelem. Je Štědrej den, mám pro vás věcí plný vagóny, tak tady hádej, hádej kdo já jsem.

rec.: - Jak obrovskej počítač má Ježíšek? Nejmíň tákhle! Jú. A proč zrovna tákhle velkej? No...prosím tě...jak by si zapamatoval, co má komu přinýst?

Je Štědrej den, já komínem teď protáhnu se k vám, štěstí a úsměv rozdávat jdu všem, je Štědrej den, já všechny vaše tajný přání znám, tak tady hádej, hádej kdo já jsem.

rec.: - Mě by moc zajímalo, v kterým nebi bydlí Ježíšek. Víš to? Jak v kterým? Nebe je přece jenom jedno! To není pravda, Nebí je nejmíň sedm!

Je Štědrej den, mý zlatý sáně už se blíží k vám, pod stromky dárky rozdávat jdu všem. Je Štědrej den, já pro každýho překvapení mám, tak tedy hádej, hádej kdo já jsem.

rec.: - Prosím tě, kde by se vzalo sedm nebí? Tak se zeptej tatínka. On to říkal? Mně ne, ale mamince. Že až babička na Hod Boží odjede, bude v sedmým nebi.


hudba / text  - Mirek Hoffmann

 

Toužila´s mít bourák                          zpěv: M.Hoffmann

Sedím za volantem, jedu štrekou plnou hrůz, motor mele pantem, z rádia mi pláče blues, brzda nezabírá, nádrž samá díra, benzín za mnou kropí zem, kolem dveří škvíra, odpadá šroub za šroubem.

Střechou vidím mraky, podlahou zas asfalt, bez nová šaltpáky nezařadím třetí kvalt, tak u toho strojku seřizuju spojku marně hrabu v převodech, tak jedu na dvojku, motor zrovna ztrácí dech.

ref.: - Toužila´s mít bourák, minimálně Chevrolet, ale žádnej courák, rychlost aspoň dvěstěpět. Tak už ti ho vezu má jen trochu rezu, tak kde měl mít bílej lak, tak už ti ho vezu - dárek jménem Cadillac.

Tachometr skáče od dvacítky ke stovce, převodovka pláče, když se plazím do kopce, výmolu se vyhnu a jak zatáčku střihnu urvu vejfuk o kámen, snad to k tobě stihnu dřív než mine Štědrej den.

Za zatáčkou patník otřel se mi o boky, pravej přední blatník uletěl až do stoky, kastle už je stará z chladiče  jde pára, kola ztrácej puklice, kousky mýho fára lemujou kraj silnice.

ref.: - Modlím se jen k Bohu, zpívám vroucí koledu, snažím se co mohu, jen ať k tobě dojedu. Ať už všechno zvadne jen ať neupadne vpředu na kapotě znak, ať víš každopádně, že ti vezu Cadillac.

Mezi zuby žváro, v duši rozkoš vítězů, koupil jsem ti fáro, snad ho k tobě dovezu. Umeju ho mlhou, nabarvím ho duhou, vystavím list záruční, převážu ho stuhou je to dárek vánoční.


hudba / text  - Mirek Hoffmann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zpět na seznam alb

Začněte snít                                          zpěv: Z.Krištof

rec.: - Ahoj. Ahoj. Tak co byste si přáli k Ježíšku? Já by jsem chtěla...Neříkej to, nebo to zakřikneš! Tak si o tom zazpíváme, to se smí, ne?

Hluboký sníh napad v lese, měsíce tam v něm pořádají na pasece prosincový sněm. Prosinec teď všemu velí, tak začněte snít, jaký dárky byste chtěli pod stromečkem mít.

Já kočárek, já kytaru, já malou panenku, já kazeťák, já pexeso a bílou halenku, já mašinky, já žvejkačky, já knížku pohádek, já merunu, já divadlo, kde by hrál Kašpárek.

Den za dnem se v nocích ztrácí, končí starý rok. Vánoce se zase vrací zvolna krok sun krok. Štědrej den teď všemu velí, tak začněte snít, jaký dárky byste chtěli od Ježíška mít.

Já hokejku, já prstýnek, já auto šlapací, já medvídka, já tříkolku, já pannu mrkací, já houpačku, já štěňátko, já fotoaparát, já pastelky, já bratříčka a aby mě měl rád.

Já hodinky, já šitíčko, já pistol stříkací, já náramek, já rybičky, já deštník skládací, já počítač, já koťátko a já kopací míč, já korále, já tajemství a k němu zlatej klíč.


hudba / text  - Mirek Hoffmann

 

Osudem tvým byl Black & White       zpěv: M.Hoffmann

Štědrej den ve dvou dnes prožít jen s tebou jsem chtěl, slavnostní večeře, dárky a dotyk dvou těl. O bílých vánocích černý teď myšlenky mám, nepřijdeš, vím, že jdeš na jinej vánoční flám. Zpíval ti Johny Cash i černej pán Charley Pride, to všechno tím, že byl osudem tvým Black and White.

Černá a bílá, ty barvy nic nerozdvojí, za tvým bílým čelem se myšlenky černé rojí. Průzračný víno a zkalený svědomí znáš, černá je pistole, co v bílý kabelce máš. Byla jsi něžná a byla´s jak Bonny i Clayde, to všechno tím, že byl osudem tvým Black and White.

Teď po černým nebi se sněhový vločky honí, namísto koledy u dveří pošťák zvoní, na bílým papíře stojí, co dávno už znám, namísto přání jen zpráva, co černej má rám. Nikdy se nevrátíš zpět na jih do Riveside, to všechno tím, že byl osudem tvým Black and White.

Vyhaslý oči a tváře jak napadlej sníh, vějíře vrásek a na ústech strnulý smích. Bělavý šaty a prádlo jak nejtmavší tuš, ve zčernalý ráně na prsou blyští se nůž. Byla´s mi vším, než jsem zjistil, že nejsi all right, tak poslední sbohem, teď sám budu pít Black and White.


hudba / text  - Mirek Hoffmann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zpět na seznam alb

Muldou do Klondike                               zpěv: P.Král

Muldou, kde jen pár vlků za večerů vyje na měsíc. Muldou, co hučí lavinou. Muldou, teď vichřice co v noci píská písní na tisíc vzhůru k tobě spěchá novinou: Nech ve svým claimu všechno i svůj cajk ať ví každej, že se slaví vánoce v Klondike. Muldou sjeď do Dawsonu za velkou slávou v roce jedinou dolů zasněženou krajinou.

Muldou sjeď do údolí dřív než do hor padne první sníh. Muldou, až budou zvony znít. Muldou sjeď dolů mezi trapery a načni první gin ať ví každej, jak se slaví vánoce v Klondike. Muldou sjeď do Dawsonu  a zamiř k baru "U dvou karabin" tam otvíraj se sklepy plný vín.

Muldou žeň sáně s větrem o závod a na nic nečekej. Muldou sjeď kolem Bílejch skal. Muldou sjeď dolů, tam  už čekaj holky na taneční rej, tam se volí zlatokopů král. Nech ve svým claimu všechno, i svůj cajk ať ví každej, jak se slaví vánoce v Klondike. Muldou sjeď do údolí, v Dawsonu čeká lidí plnej sál až tu začne zlatokopů bál.